Ana Sayfa   |   Bayi Girişi   |   Site Haritası   |   English

 

 

 
New Page 1

Medyada Su

 

 
Çevre için bir saat karanlık

Tarih     : 28.03.2008
Kaynak : Hürriyet
 
 
Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF-Türkiye), küresel iklim değişikliğine karşı farkındalık yaratmak amacıyla başlatılan ve bu yıl 29 Mart akşamı yapılacak bir saatlik ışık kapatma eylemi için, kişi ve kurumların desteğini bekliyor.
 
WWF-Türkiye Genel Müdürü Dr. Filiz Demirayak, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de doğal kaynakları koruyarak gelecek kuşaklara sağlıklı şekilde bırakabilmenin yaşamsal önem taşıdığını söyledi. 
 
Türkiye’nin önceliklerine göre, su kaynakları, orman, deniz ve kıyı programları hazırlayarak çevresel sorunlara çözüm bulmayı amaç edindiklerini belirten Demirayak, bu konuda, hükümetler, yerel yönetimler ve yöre halkının yanı sıra kurum ve kuruluşlar ile toplumun her kesiminin desteğini almaya çalıştıklarını ifade etti.
 
Demirayak, küresel iklim değişikliğinin tehlikeli boyutlara varmasını önlemek amacıyla iş yerlerinde, evlerde, tatilde ve alışveriş gibi yaşamın her anında bilinçli tüketim ve sorumlu davranılması gerekliliğine dikkati çekerek, “İhtiyaçlarımızın ötesinde kullandığımız doğal kaynaklar hızla tükenirken, atıklar ve ortaya çıkan emisyonlar nedeniyle yeryüzünün dengesi hızla bozuluyor” dedi.
 
Demirayak, doğal kaynakların tüketiminin aynı hızla devam etmesi halinde, yakın bir gelecekte sıkıntılı süreç başlayacağını ve bu sıkıntıların da önlenemez boyuta varacağını belirtti.
 
Küresel iklim değişikliğinin, doğal yaşamın dengesini bozan sorunların başında geldiğini bildiren Demirayak, şöyle konuştu:
“Bunu önlemek ve küresel iklim değişikliğine karşı farkındalık yaratmak amacıyla geçen yıl WWF-Avustralya’nın girişimiyle bir saatliğine ışıkları ve elektrikli aletleri kapatma eylemi başlatılmıştı. Küresel iklim değişikliği üzerinde basit bir eylemle yaratabileceğimiz değişimi gösteren eylem, bugün küresel bir harekete dönüştü. WWF-Türkiye olarak, bu yıl 29 Mart tarihinde 20.00 ve 21.00 saatleri arasında yapılacak eylemde, dünyanın tüm büyük şehirlerinde olduğu gibi ülkemizde de aklı ve kalbiyle değişimin bir parçası olmak isteyen herkesi ve her kurumu, iklim değişikliğine karşı topyekün mücadeleye katkıda bulunmak amacıyla bu eyleme katılmaya çağırıyoruz.”
 
Demirayak, insanların küresel iklim değişikliğini durdurmak için küresel ısınmayı yavaşlatmak zorunda olduğunu, dünyanın her yerindeki tehditlerin endişe verici olduğunu söyledi.
 
Yaşanan olağan dışı meteorolojik olaylar, su kaynaklarının azalması, canlı türlerinin yok olması ve yaşam alanlarının kaybının, farkına yeni varılmaya başlanan ilk etkiler olduğunu söyleyen Demirayak, şunları kaydetti:
“WWF-Türkiye olarak, küresel iklim değişikliğine dair farkındalık yaratmaya çalışırken, mutlaka bireyler ve kurumların desteğini görmemiz lazım. “Earth Hour” (Dünya Saati) adı verilen bu eylem, küresel iklim değişikliği konusunda farkındalık yaratmak, insanların sesini duyurmak ve onları sembolik de olsa harekete geçirmek üzere atılan önemli bir adım. Eyleme katılanlar, dünyanın farklı yerlerindeki insanlarla aynı anda gerçek bir soruna değişim yaratma mesajı verecek. Yaratmak istediğimiz değişimin kendisi olmak için harekete geçme zamanı.”
 
Demirayak, Geçen yıl İstanbul’da İş Kuleleri ve binlerce bireyin destek verdiği bu eyleme katılacak kurum ve kuruluşların WWF-Türkiye’nin internet sitesinde açıklanacağını bildirdi.
 
 
 28.03.2008

 Kaynak : Hürriyet


 

 

OSB’lerin su tüketiminin yarısı kuyudan

 
 

2015'te dünyanın üçte ikisinden fazlası yeterli su bulamayacak

 
 

Dünyadaki su kaynakları hızla azalıyor

 
 

Zehirli Denizanası Uyarısı

 
 

Musluktan Mavi Su Aktı

 
 

Sakarya'da Sapanca Gölü'nü besleyen Sarp Deresi kenarında bir kamyon dolusu kimyasal atık bulundu.

 
 

Bilim Dünyasını Şaşırtan Keşif

 
 

Dünyada Su Yeterli Değil!

 
 

İstanbul’a su sağlayan Melen Çayı'da kuruyor

 
 

Baraj su doldu ama yine tasarruf dendi

 
 

İzmir'in kaç günlük suyu var?

 
 

Bidonları hazırlayın, su petrolün yerini alacak

 
 

Çevre için bir saat karanlık

 
 

Türkiye’nin en harika 10 doğa olayı

 
 

Su kesintisi yok ama tasarrufa devam

 
 

İstanbul'da barajların yüzde 42'si dolu

 
 

Dünya Su Günü

 
 

İnatçı köylüler susuzluğa mahkum oldular

 
 

İstanbul’a kar geç geldi

 
 

Melen Suyu, Boğaz’ı tek tünelle geçecek

 
 

Suriye Fırat’tan daha fazla su istiyor

 
 

Tuz Gölü'nde yaşam bitti mi?

 
 

Kocaeli'de 35 yıl su sıkıntısı yaşanmayacak

 
 

Isınan Sular Akdeniz'i Tehdit Ediyor

 
 

Dünya’nın Suyu Tükeniyor

 
 
   

  [1] [ 2]

 
  YAZDIR SAYFA BAŞI ANA SAYFA GERİ DÖN

 
 
 

  Copyright ?2008 Teknik Arıtma. Tüm Hakk?Saklıdır. Sık Kullanılanlara Ekle  |  Ana Sayfam Yap  |  Arkadaşına Gönder